Gönderen Konu: Tarantula Yoğun Bakım Ünitesi  (Okunma sayısı 324 defa)

mertula

 • Newbie
 • *
 • İleti: 7
  • Profili Görüntüle
Tarantula Yoğun Bakım Ünitesi
« : 17 Temmuz 2017, 14:51:54 »
       Öncelikle merhaba bu yazıda sizlere basit fakat tarantulanızı ölümden bile döndürebilecek bir yoğun bakım ünitesinin nasıl hazırlanacağını göstermek istedim.Belki ben iki ay önce bunu bilseydim bir tarantulamı kaybetmezdim. Tabi ki ne olduğunu ve nasıl yapılacağını vesaire bilen abilerim, ablalarım ve dostlarım vardır ancak ben bu hobiye yeni başlayan veya bilmeyen kişiler için bu yazıyı sizinle paylaşıyorum.
 
       Kötü kabuk değiştirme, düşme, handling yaparak zarar verme, mite, dehidrasyon (dehidrasyona uğrayan tarantulalar aynı ölü pozisyonu gibi bacaklarını toplar) gibi durumlar tarantulanızı ölüme kadar götürebilir. Bu gibi durumlarda tarantulanızı yoğun bakım ünitesi(kutusu) içine alarak sağlığına yeniden kavuşturabilirsiniz.

       NASIL YAPILIR?
 1- İlk tarantulayı rahatça tutacak kadar geniş, su geçirmez, plastik bir kap elde edin (plastik peynir kutuları, şeker veya çikolata kutuları olabilir.).
 2-Kabı iyice yıkayın.
 3-Kabın boyutuna göre 3mm ila 6mm arası iki veya üç adet delik açın(delik boyutları küçük olursa hava sirkülasyonu sağlanmaz, eğer daha büyük olursa içerdeki nemi yararlı seviyelerin altına düşürür.
 4-Kağıt havluyu, Yoğun Bakım Ünitesinin altına rahatça sığacak şekilde katlayın ve içine yerleştirin iyileştiğinde ona yetecek kadar alan kalmasına dikkat edin.
 5-Kağıt havluya suyu iyice çekene kadar oda sıcaklığındaki suyu damlatın (kağıt havlu suyu iyice çekmelidir).
 Yapım aşaması bu kadardır üstünü aliminyum folyo veya streç filmle değil de kabın kendi kapağıyla kapatın çünkü tarantula iyileştiğinde streç filmi veya folyoyu kemirip kaçabilir.
 
       NASIL KULLANILIR?
 1-Tarantulanızı ıslak havlu üzerine yerleştirin (ayakları ve karnı ıslak olmalıdır).
 2-Kapağı kapatın sıkı olduğundan emin olun.
 3-YBÜ'yü evin sıcak ve sessiz bir bölümüne yerleştirin güneş ışığından koruyun.
 4-Daha sonra kullanmak üzre ikinci bir YBÜ(Yoğun Bakım Ünitesi) hazırlayın.
 5-Tarantulanızı hergün kontrol edin eğer kapağınız şeffafsa şanslısınız aksi taktirde kapağını açıp bakmanız gerekecek.
 6-Tarantulanızı YBÜ'de bir veya iki gün bırakabilirsiniz belki 3 gün fakat kağıt havlu üzerindeki bakteri gelişimi tarantulanız için tehlikeli olabilir. Bu yüzden her ikinci veya üçüncü gün yeni bir YBÜ'ye almanızı kuvvetle tavsiye ediyoruz.
 7- YBÜ'de yaklaşık altı gün geçtikten sonra, tarantula'yı yaşam alanına çıkarmak ve öğleden sonra tam bir gün bile olsa kurumasını beklemek iyi bir fikir olabilir. Bu, vücudundaki bakteri ve mantar enfeksiyonlarını kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Gerekirse, her zaman temizlenmiş bir YBÜ'ye geri gönderebilirsiniz. Tarantulanıza yeni bir yaşam alanı oluşturmanızı öneririm onu hasta olduğu yaşam alanına geri göndermek istemeyiz.
 8-Peki tarantulamızı ne zaman YBÜ'den çıkarmalıyız? Tekrar eski hareketlerine kavuştuğunda veya maalesef ki ölü koktuğunda.
 !!!Tarantulanızı asla ölü kokmadan atmayın hala yaşıyor olabilir!!!
 Eğer tarantula ölümcl bir hastalığa sahipse YBÜ'nün çok az yararı olur yada hiç olmaz ve tarantula maalesef ki ölür :( .
 
  Evet bir YBÜ yapmak bu kadar basit. Siz de acil durumlar için hemen bir tane yapabilirsiniz. Bir çok yabancı forumda okuduğuma göre gerçekten etkili ve işe yarıyor. Umarım beğenmişsinizdir.
 Bazı yazıları çeşitli yabancı forumlardan alıntı yaptım.
Resimlerin boyutunu ayarlayamadım modlar yardımcı olursa sevinirim.

CMZ

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 115
  • Profili Görüntüle
Ynt: Tarantula Yoğun Bakım Ünitesi
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2017, 15:23:23 »
Gerçekten çok yararlı bir bilgi olmuş elinize sağlık inşallah çoğu hobiye yeni başlayan kişiler görür de bir can kurtarmış olursunuz :)
*Berkay Cambaz
*0534 973 6614
*berkay_cmz

mertula

 • Newbie
 • *
 • İleti: 7
  • Profili Görüntüle
Ynt: Tarantula Yoğun Bakım Ünitesi
« Yanıtla #2 : 17 Temmuz 2017, 15:42:50 »
Gerçekten çok yararlı bir bilgi olmuş elinize sağlık inşallah çoğu hobiye yeni başlayan kişiler görür de bir can kurtarmış olursunuz :)Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Başar

 • Newbie
 • *
 • İleti: 1
  • Profili Görüntüle
Ynt: Tarantula Yoğun Bakım Ünitesi
« Yanıtla #3 : 17 Temmuz 2017, 16:29:24 »
Güzel yararlı bir bilgi mutlaka birgün işimize yarıyacaktır.