Gönderen Konu: Axolotl Bakımı  (Okunma sayısı 608 defa)

Melih

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 119
  • Profili Görüntüle
Axolotl Bakımı
« : 18 Mayıs 2017, 16:26:45 »
Hobici arkadaşlar merhaba, bir süredir severek beslediğim ve hakkında bolca araştırma yaptığım bu güler yüzlü dostlarımızla ilgili bildiklerimi sizinle paylaşmak istedim.

Esaret altında etçil balıklar için(Protein ağırlıklı) olan dip yemleriyle beslendiklerinde 25-30 cm'e kadar ve canlı yemle beslendiklerinde 45 cm'e kadar büyüyebilirler. O yüzden tanklarında en ve su yüksekliği en az boyu kadar olmalıdır. Genişlik ne kadar iyi olursa o kadar iyi ama genel olarak 2 axolotl için 80 litrenin altına düşmemek gerekiyor.

Axolotlların göz kapakları olmadıkları için tanklarında tepe lambası kullanılmamalı ve canlının sığabileceği büyüklükte saklanma alanları olmalı. Bu yüzden yapay bitki veya ışık istemeyen yosunlar dekor olarak kullanılabilir.

Genel kural olarak taban malzemesi olarak canlının yiyemeyeceği yani kafasından daha büyük olan taşlar kullanılabilir. Ama kişisel tecrübe olarak yemedikleri dip yemlerini ve hayvanların atıklarını temizlemek zor olduğu için ben tercih etmiyorum. Taban malzemesi kullanmak zorunlu olmasa da bazı kaynaklarda canlıların dipte yürürken camda ayakları kaydığı için stresse sebep olabileceği söyleniyor. Ben 0,5-1 mm büyüklükte beyaz kuvarz kum kullanıyorum. Bu boyutlardaki kumları yutsalar bile sindirim kanalından geçebildikleri için tıkanma veya birikme problemi yaratmıyor. Beyaz olması hem yemlerin kolay seçilmesini hem de temizlerken dışkılarının kolay bulunmasını sağlıyor. Ufak çakılları yutup sindirim kanalında birikmesi ve hayvanı öldürme riskinden dolayı kesinlikle kullanmamak gerekiyor. Yemleri vakumlayarak aldıkları için bu taşları yutacaklardır. Ağızlarında çiğneme hareketi gibi yemleri çevirirken bazı taş ve kumları dışarı püskürtürler ama bazılarını yutarlar. Yemleri taş kullanmadığınız farklı bir alanda vermekte işe yaramaz çünkü akvaryumda eğer bir şey varsa axolotllar onları illaki yemeyi deneyeceklerdir.

Doğada diyetlerinde küçük balıklar, böcekler, salyangoz ve kabuklu canlılar gibi protein oranı yüksek besinler olduğu için bizimde tek tip değil çeşitli gıdalarla beslememiz gerekiyor. Ben haftada 5 gün protein ağırlıklı etçil balıklar için olan dip yemi, haftada 1 gün un kurdu ve haftada 1 gün dondurulmuş kan kurdu veriyorum. Burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta dondurulmuş kan kurtlarını soğuk zincir bozulmadan temin etmeniz ve evde o şekilde saklamanız. İnternet üzerinden sipariş ettiğiniz yerden strafor kutu ve buz aküsü ile gelmeli. Aksi taktirde yolda ısısı artıp eriyecek ve içinde oluşan bakteri ve toksinler beslediğinizde axolotllarınızı zehirleyecektir. Ayrıca besledikten sonra yemedikleri yemleri ortamdan uzaklaştırıp suyun kirlenmesini de önlemeniz gerekiyor.

Kusura bakmasınlar ama axolotllar çok pis canlılar, protein ağırlıklı beslendikleri için çokça üre üretiyorlar ve bu da suyu bulandırıyor. Ayrıca dışkıları da suda dağılıp suyu kirletecektir. Axolotllar suda akıntıyı sevmedikleri için iç filtre tavsiye etmiyoruz ama akıntıyı engelleyecek şekilde önüne taş dekorlar koyacak olursanız kullanabilirsiniz. Ben dış filtre kullanıyorum. Axolotllar için genelde ince uzun akvaryumlar tercih edildiğinden dolayı dış filtrenin su alma ve su verme bölümleri akvaryumun farklı yerlerinde olmalı, böylece tüm suyun filtrelenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca ayda 1 kere filtre temizlenip daha sağlıklı filtrasyon sağlanmalıdır. Her ne kadar suda akıntıyı sevmeseler de durgun suyun yüzeyi ince bir tabaka halinde kirleneceği için suyun üst kısmında çok az miktarda akıntı olmalı. Onun dışında filtreniz yoksa günde %20 lik bir su değişimi yapmanız gerekiyor. Çünkü yüksek üre miktarı bir süre sonra gözlerine zarar verecek ve onları kör edecektir. Filtre var ise haftada 1 kere %20 lik su değişimi yeterli oluyor. Axolotllar sert suları sevseler bile ekleyeceğiniz su ya temiz içme suyu olmalı ya da 2 3 gün bekletilip kloru uçmuş musluk suyu olmalı. Suyu bekletmemizin amacı içindeki çözünmüş minerallerin uçması, o yüzden kapalı bir kapta bekletmek veya damacana gibi ince ağızlı bidonlarda bekletmek doğru değil.

Axolotl dışkıları sudan ağır oldukları için dipte birikecektir. Suda dağılabilir, axolotl bunları tekrar yiyip dışkılayabilir veya üstüne basıp ufalayabilir. Bunları en geç haftada 1 kere suyu sifonlayarak dip çekip temizlemek gerekiyor. Yaşamlarının çoğunu suyun dibinde geçirdikleri için dibi temiz tutmak onların sağlığı ve strese girmemeleri için çok önemli.

Axolotllarında diğer hayvanlar gibi hastalıkları oluyor. Genel başlıklar halinde sıvı kalitesine bağlı hastalıklar, genetik hastalıklar, beslenmeye bağlı hastalıklar, yara ve fiziksel hasarlar, bakteri-mantar hastalıkları ve parazitler. Bunlardan en sık rastladığımız benim başıma gelmedi ama beslenmeye bağlı hastalıklar. Un kurtları boyutça büyüdüklerinde kuvvetli oluyorlar ve içten axolotlla zarar verebiliyorlar, o yüzden un kurdu ile beslemeden önce hafifçe başını ezip öldürerek axolotlların zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca axolotllar un kurtlarının kabuğunda bulunan kitini sindiremez, o yüzden 2 3 aylıktan ufak axolotllara zararlı olabilir ve erişkinleri haftada 1 defanın üzerinde un kurdu ile beslemek sindirim sistemine zarar verebilir. Doğadan yakaladığınız solucan, karınca gibi besinleri vermek parazitik hastalıklara yol açabilir. Karın arka kısımlarında aşırı şişlik varsa bu fazla yağlı beslenmeye bağlı karaciğer yağlanması yüzünden olabilir, diyetlerini değiştirmek durumu düzeltecektir. Su değişimini yapmadığınız zaman deride bakteri ve mantar enfeksiyonları olabilir. Bunlar beyaz noktalar halinde kendini gösterir ama canlının doğasında olan benekli dokusundan ayırmak gerekir. Suya uygulanacak tedavisi veya uzuvları kesme yöntemleri var ama konusunda uzman bir veterinerden yardım almak her zaman için daha doğru.

Daha önce dediğimiz gibi akıntılı suları seven canlılar değiller. Suda akıntı varsa bu onları stresse sokuyor ve solungaçlarının uzamasına, kuyruk derilerinin dökülmesine yol açıyor. Bunu fark ettiğiniz an önlem almanız gerekli yoksa sonuçları ölümcül olabilir.


Fotoğraf internetten alıntıdır


Fotoğraf internetten alıntıdır

Ayrıca axolotlların bir problemleri olduğunu anlamanın en basit yollarından biri solungaç renklerini kontrol etmek. Albino ve gold renklerde kırmızı olması gereken solungaçların renkleri açılır ve beyaza dönerse bu bir problem olduğu anlamına geliyor. Genelde su ısısı veya su kalitesindeki problemler buna yol açar. Fazla miktarda su değişimi yaparsak su kalitesi bozulacağı için canlıyı riske sokar, yeni ve daha büyük bir yaşam alanına geçerken içinde yaşadığı suyu aynen aktarmalı ve litre litre günler içinde suyu arttırarak kabı bir anda doldurmaktan kaçınmamız gerekiyor.
Her ne kadar internette 10-22 santigrad derece arası yaşadıkları söylense de daha düşük ve daha yüksek sıcaklıklara da alışabiliyorlar. Ama suyun ısısı çok yükselirse bu da onları stresse sokabilir ve öldürebilir. Akvaryumu daha serin bir yere taşımak kolay olmasa bile en basit çözümü. Klima karşısı veya bodrum katları ideal serin ortamlar. Onun dışında suya buz atma lokal soğuk oluşturduğu ve anlık bir çözüm olduğu için çok tavsiye edilmiyor. Filtre veya filtre borularının geçtiği yerler pikniğe giderken kullandığımız kaplar gibi soğuk kutulara buz ile konup soğutma sağlanabilir. Suyun üzerine çok dalga yapmayacak şekilde fan koymakta ısıyı birkaç derece düşürüp yardımcı olacaktır.

Axolotllar hakkında şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.
Bildiklerimin çoğunu öğrendiğim ve axolotllarımı aldığım Ahmet beye buradan tekrar teşekkür ederim.

Ufukbh

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 203
 • ---
  • Profili Görüntüle
Ynt: Axolotl Bakımı
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2017, 16:42:32 »
Harika bir yazı teşekkür ederiz.

tropheus

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 597
  • Profili Görüntüle
  • http://www.surungenciftligi.com
Ynt: Axolotl Bakımı
« Yanıtla #2 : 18 Mayıs 2017, 16:48:40 »
Elinize sağlık, güzel bir paylaşım

scorpion26

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 108
  • Profili Görüntüle
Ynt: Axolotl Bakımı
« Yanıtla #3 : 18 Mayıs 2017, 17:00:39 »
Güzel paylaşım. Elinize sağlık. Akvaryum hobisi ile ilgilendiğim dönemde benimde ilgimi çeken bir canlı idi ama kısmet olmamıştı beslemek.

Melih

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 119
  • Profili Görüntüle
Ynt: Axolotl Bakımı
« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2017, 19:28:50 »
Rica ederim, okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Yeni başlayanlara veya başlamayı düşünenlere yardımcı olabilirsek ne mutlu.

Bu da benim axolotl tankım :)


Melih

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 119
  • Profili Görüntüle
Ynt: Axolotl Bakımı
« Yanıtla #5 : 09 Eylül 2017, 01:38:06 »
Kısa bir süre önce dip çekerken akvaryumun dibindeki kumlar kalkınca kumun içinde ufak kurtçuklara rastladım. Yaptığım araştırmalar sonucunda bu etçil beslenen hayvanların yaşam alanlarında sıkça görülen nematode adı verilen parazitlermiş. Önce kullandığım dondurulmuş kan kurtlarının bazılarının soğukta ölmeyip yaşadığını sandım, çok benziyorlardı. Video çekip internete koydum, görüntüsü aşağıdaki gibi.

https://www.youtube.com/watch?v=O0BCXbqmDTA

Çözümü basit, akvaryumu baştan aşağı yıkamak. Kumları bol bol yıkayarak bir süre dışarıda beklettim ve suyun büyük kısmını değiştirdim. Benim yaşam alanında kum olduğu için onun içine saklanmışlar. Sadece akvaryum olduğu zamanlar cama ve axolotllara yapışıyorlarmış. Ayrıca lepistes türü balıklar bunları çok seviyormuş. Bende akvaryuma birkaç tane de lepistes attım. Daha sık dip temizliği yapıyorum ve lepistesler sık üreyen canlılar olduklarından kendilerini devam ettiriyorlar. Axolotllar onları yer mi diye düşündüm ama yavruları dahil hiç ilgi göstermediler.

Başınıza gelecek olursa uygularsınız, ben bu şekilde kurtuldum.