Gönderen Konu: İthalat Hakkında Herşey  (Okunma sayısı 17694 defa)

fatihk

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 122
  • Profili Görüntüle
İthalat Hakkında Herşey
« : 01 Ocak 2018, 15:08:23 »
Son dönemde sıkça karşılaştığımız, özellikle hobiye yeni başlayanların uzunca bir süre kafa yordukları ithalat meselesini tüm detayları ile paylaşmak istedim. Resmi ithalat yapılabilir mi? İthalat yapanlar nasıl yapıyor? Neden sistemimiz bu kadar karmaşık, tüm detayları ile anlatmak istiyorum. Rehber niteliğinde olmasını planladığım için biraz uzunca yazacağım ve başlıklar ile kategorize edeceğim. Umarım sıkılmadan okursunuz.

ÜLKEMİZDE SÜRÜNGENLER VE EKLEM BACAKLILARIN DURUMU:
 Öncelikle sürüngenler ve eklem bacaklılar dünyanın hiç bir yerinde evcil hayvan olarak tanımlanmaz. Hobi ve süs hayvanı olarak tanımlanarak evcil hayvanlardan ayrılmaktadır ve gerek üretimi gerek de satışı ayrı prosedürlerde, ayrı yerlerde yapılır. Yani pet shop üreticileri üretemez, pet shoplar satamaz. Ülkemizde de avrupa birliği ortak anlaşmaları gereği sürüngen ve eklem bacaklılar yönetmelikte açıkça hobi ve süs hayvanı olarak belirtilmiştir fakat bu güne kadar hobi ve süs hayvanlarının yaban ve av hayvanlarından nasıl ayrılacağı netleştirilmemiştir. Bu yüzden ithalatını, üretimini veya satışını yapmak isteyenler ve izinleri vermesi gereken kişiler arasında sürekli sorunlar yaşanmaktadır. Ben yaklaşık iki buçuk yıldır mevzuatın netlik kazanması için çabalamaktayım. Forum moderatörlerimizden de aynı şekilde çaba sarf edenler mevcuttur. Umarım en kısa sürede bu sorunlar kalkar ve ülkemizde de sürüngen ve eklembacaklıların satışı, üretimi rahatça yapılabilir.

RESMİ İTHALAT MÜMKÜN MÜ,MÜMKÜNSE NASIL BİR YOL İZLENMELİ?
 İthalat ile canlı teminine gelecek olursak yukarıda bahsettiğim netleştirilmemiş mevzuattan dolayı resmi ithalatlar şimdilik hobi ve süs canlısı ithalatı olarak değil de av ve yaban hayvanı ithalatı olarak yapılabilmektedir. Bu işlem için öncelikle hayvanat bahçesi ruhsatı almanız gerekmektedir. Bunun için hayvanat bahçesi yönetmeliğine uygun yaşam - bakım alanı oluşturulmalı, şirket açılmalı (canlılar sizde olduğu sürece şirketi kapatamazsınız, her ay muhasebe masrafınız olacak) belediyeden atık toplama belgesi, veterinerler odasından da veteriner hekim ataması yaptırmanız gerekmektedir (sürekli çalışan maaşlı bir veteriner değil. Taşeron olarak çalışabilecek bir veteriner). Bu maddeleri tamamladıktan sonra Bakımını - ithalatını yapmak istediğiniz canlıların yaş - cinsiyet - türkçe, ingilizce ve latince isimleri - sayıları yazan tür bilgilerini de hazırlayıp orman bakanlığı il müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuz önce bakanlığa, oradan da tübitak a gidiyor. Tübitak bu canlıların CİTES'e tabi olup olmadığına, hangi evraklar, kontroller ve tedbirler gerektiğine karar veriyor ( atadığı bilirkişilere sorarak). Daha sonra çıkan karar bakanlığa gidiyor, bakanlıktan da başvurduğunuz il müdürlüğüne. İl müdürlükleri size bilgi veriyor ve kontrole geliyorlar. Yeriniz de mevzuata uygun hazırlanmış ise 1 aylık ithalat süreniz oluyor. Bu süre içerisinde istenilen belgeler, faturalar temin edilerek canlılar ithal ediliyor, gümrükte sağlık kontrolleri yapılıyor ve canlılar yaşam alanlarına yerleştikten sonra orman bakanlığından 1 yetkili, tarım köy işlerinden 1 yetkili ve 1 de veteriner gelerek canlıları yerinde kontrol ediyor. Her şey doğru yapıldıysa canlı bulundurma belgeleri hazırlanıyor ve canlıların resmi olarak bakımını yapabiliyorsunuz. Fakat burda 2 farklı sorun var. 1.si istenilen evraklarda genelde CİTES oluyor ve hobi morph larına CİTES almak pek de mümkün değil. Bu konu ile alakalı çalışmalarım var. umarım bir an önce bu sorun da çözülür ve her şey daha rahat olur. Bir diğer sorun ise hayvanat bahçesi ruhsatı ile canlı getirttiğiniz için canlı satışını sadece yurt dışına yapabiliyorsunuz. Türkiye içerisinde satış yapmayacağınıza dair taahhüt alıyorlar sizden. Bu sorun ile alakalı da çalışmalarım mevcut.

PEKİ BU İNSANLAR BU İTHALATI NASIL YAPIYOR?
Benim kesinlikle karşı olduğum bir durumdur ama bilgi amaçlı yazıyorum.
 İlk yöntemi yurt dışında tanıdığınız biri varsa canlıyı alıp size kargolaması. Burada 2 önemli nokta var. Birincisi gönderi yapacak kişinin şahıs olması. Şahıstan şahısa ticari olmayan kargolamalar riski oldukça azaltır. İkinci nokta ise içeriğine ne yazacağı. Canlı yazarsa zaten canlı ihracatı da ithalatı da özel izinlere tabidir. Kargo gönderici ülkesinden çıkmaz. Fakat farklı bir şey yazarsa da sahte beyandan riske girmiş olur. Kutu boyutunu minimalize edip, ürün değerini de 30 euro altı bir rakam belirtirse ve kargo 2 ülke gümrüğünde de denetime takılmazsa elinize ulaşır. Bu yöntemi küçük üreticilere ulaşarak da teklif edenler var. Kabul eden olursa tanıdık bulma derdinden kurtuluyorlar. Ama riskleri yukarıda açıkça yazıyor ve en önemlisi yasa dışı bir yöntem. Yakalanırsanız canlılara el konuyor ve ''Canlı kaçakçılığı, Evrakta sahtecilik, Yanlış beyan'' suçlarından işlem dahi yapma hakları var.
 Diğer yöntem ise gene kaçakçılık oluyor fakat sahte evrak vs. düzenlemiyorlar. Yurt dışından ülkeye dönerken yanlarına saklayarak canlıyı getirtmeye çalışıyorlar. Bagaja saklayanlar olduğu gibi karınlarına, hatta ayakkabılarına dahi saklayanlar var. Yakalanmanız durumunda ülkeye yasa dışı yollardan canlı sokmaya çalışmaktan işlem görüyorsunuz. Genelde para cezası ve canlıya el koyma ile sonuçlanıyor.
 Bir diğer önemli husus: Kaçak yollarla getirilmeye çalışılan canlı, ülkemizde CİTES e tabi canlılar listesinde ise 300.000TL ye kadar para cezası ile karşı karşıya kalınabilme ihtimali var.

 Burada belirttiğim cezalar ve işlemler muhakkak uygulanacak diye bir kaide yok. Karşılaşabilinecek olası sorunları yazmaya çalıştım.
Her türlü sorunuz için aşağıya yorum yazabilirsiniz. İlgi ile cevaplamaya çalışırım.

Umarım yazım faydalı olmuştur. Hepinize iyi forumlar....
 
Corn, Milk, King Snakes, Western Hognose, Ball Pythons, Rat, Lab

berkyldzss

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 154
  • Profili Görüntüle
Ynt: İthalat Hakkında Herşey
« Yanıtla #1 : 01 Ocak 2018, 15:30:11 »
Teşekkürler Fatih Abi güzel yazı olmuş

hmehmet

 • Newbie
 • *
 • İleti: 15
  • Profili Görüntüle
Ynt: İthalat Hakkında Herşey
« Yanıtla #2 : 22 Ocak 2019, 01:44:39 »
Kargoyu şahıs dahi gönderse yurtdışından gelen paketler xray'den geçmiyor mu? Bu şekilde canlı getirtebilen oldu mu?

fatihk

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 122
  • Profili Görüntüle
Ynt: İthalat Hakkında Herşey
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2019, 07:45:22 »
Kargoyu şahıs dahi gönderse yurtdışından gelen paketler xray'den geçmiyor mu? Bu şekilde canlı getirtebilen oldu mu?

Şahıs gönderilerinde kısıtlamalar var gümrük muafiyeti için. Sadece bu muafiyet kapsaminda ise gönderiniz incelenmeden teslim edilme ihtimaline sahiptir. Ama kargonuz kısmi veya tam muayene dedikleri bölgeden geçerse (bu tamamen gümrük memurunun karari ile alakali) ve beyansiz Turkiye ye sokulmaya calisilan canli cikarsa gonderinizen basiniz agirir. Hele ki cites e tabi hayvan kaçakçılığı yazarsa çok ağır bedeller odetebilirler size.

 Kaçakçılık yasalarimizda açıkça belirtilmiş bir suçtur ve hiç bir canliya kargo gibi getirilerek iskence edilmemelidir.
Corn, Milk, King Snakes, Western Hognose, Ball Pythons, Rat, Lab

frogfrog

 • Jr. Member
 • **
 • İleti: 52
  • Profili Görüntüle
Ynt: İthalat Hakkında Herşey
« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2019, 13:16:43 »
Arkadaşlar şayet kargonuz gümrük memurları tarafından açılır ve içinden canlı çıkar ise sizin kafanız ağrır fakat bir dilkçe ile geri gönderilmesini sağlayabilirsiniz.Bu kargoyu istemiyorum geri gönderilmesini rica ediyorum diyerek problemi çözebilirsiniz