Gönderen Konu: un kurdu /anlaşmalı kargo ile her ile gönderilir  (Okunma sayısı 12708 defa)

viyol master

  • Newbie
  • *
  • İleti: 1
    • Profili Görüntüle
un kurdu /anlaşmalı kargo ile her ile gönderilir
« : 10 Eylül 2019, 07:20:56 »
UN KURDU NEDİR?

Un kurdu, Hayvanlar (Animalia) aleminin, eklem bacaklılar (Arthropoda) şubesi, böcekler (Insecta) sınıfı, Kın Kanatlılar (Coleoptera) takımı, Kara böcekgiller (Tenebrionidae) familyasına ait bir böcektir.

Latince adı Tenebrio molitor Linnaeus, İngilizce adı Mealworm olan un kurdu, protein, yağ, vitamin, mineral, enerji ve yağ asitleri bakımından zengindir. Bu nedenle tüm dünyada canlı ve kuru yem olarak yaygın kullanıma sahiptir.

Un Kurdu’nu, tavuk ve civcivler başta olmak üzere kanatlı kümes hayvanları, akvaryum balıkları başta olmak üzere balıklar, kafes kuşları, egzotik kuşlar, sürüngenler, eklem bacaklılar, kemirgen küçük memeliler, kurbağalar, kaplumbağalar, sincaplar, maymunlar büyük bir iştahla tüketir.

Yumurta, larva, pupa ve ergin böcek olmak üzere dört yaşam evresine sahip olan un kurdunun en çok larva formu tüketilir. Balıklar, kümes hayvanları, kuşlar, sürüngenler için canlı ve kuru larva formundaki un kurdu ideal bir yemdir. Pupa formları kaplumbağalar tarafından çok sevilirken, ergin böcek formu başta sürüngenler, kemirgen küçük memeliler ve pek çok evcil hayvan tarafından tüketilir. Öte yandan un kurdu, pek çok ülkede insanlar tarafından da yenmektedir.

Un kurdunun besin değerleri, beslenme şekillerine göre farklılık gösterir. Ortalama olarak kuru madde bazında larva evresinde, protein oranı %48,31, karbonhidrat oranı %8,31, yağ oranı %40,46’dır. Pupa evresinde, %55,30 protein, %4,89 karbonhidrat, %36,54 yağ, ergin böcek evresinde %59,43 protein, %9,08 karbonhidrat, %28,33 yağ oranına sahiptir.

Araştırmalara göre, uygun koşullarda ve iyi beslenen un kurtlarının protein oranı, larva evresinde %53, ergin böcek evresinde %63’e kadar çıkmaktadır.

Un kurdunun enerji değeri, yem olarak kullanılan soya fasulyesinden %50, mısırdan %87, balık, fasulye ve mercimekten %70, buğday ve çavdardan %95 daha fazladır.

Un kurdu ile beslenen hayvanların metabolizması güçlenir. Hastalıklara karşı direnç kazanırlar. Üremelerinde ve büyüme hızlarında artış gözlenir. Daha hareketli ve canlı olurlar. Un kurdu, zararlı bakteriler üretmediği için diğer canlı yemlerde görülen iç-dış parazit oluşumuna neden olmaz.