Gönderen Konu: Eklembecaklılarla ilgili yabancı terimler  (Okunma sayısı 1248 defa)

Erkan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 827
    • Profili Görüntüle
Eklembecaklılarla ilgili yabancı terimler
« : 15 Haziran 2013, 20:03:55 »
Yabancı kaynaklarda sıkça karşımıza çıkan eklembacaklılarla alakalı yabancı kelimelerden aklıma gelenleri Türkçe anlamlarıyla aşağıda yazdım arkadaşlar ;) yeni kelimelerde buldukça bu konudan devam ederiz burdan sorar burdan cevaplarız ;)

Docile: Uysal
Arboreal: Ağaç türü
Terrestrial: Yer türü
Burrower: Tünel türü, Kazıcı tür
Secretive : gizli yaşayan tür
Calm: Sakin
Aggressive: Saldırgan
Burrow: Tünel kazmak
Temperament: Karakter, huy
Venom: Zehir
Mild: Hafif  ( bu kelime tarantulanın zehrini ifade ederken kullanılır)
Temperature: Sıcaklık
Humidity: Nem
Origin: Geldiği yaşam alanı, Menşe
Max Size: Maksimum boyut
Type: Tür
Species: Tür
Genus: Cins
Common Name: Yaygın isim
Habitat: Yaşam alanı
Growth: Büyüme hızı
Handling: El ile dokunmak
Substrate: Zemin malzemesi
Adult: Yetişkin
Juvenile: Genç
Spiderling(sling): Yavru
Explorer: Keşfeden kişi, kaşif
Year of Discovery: Keşfedildiği yıl
Subfamily: Alt familya
Sex: Cinsiyet
Breeding: Çiftleştirme
Bodylength: Gövde uzunluğu
Legspan: Bacak uzunluğu
Molting: Kabuk değiştirme
Female: Dişi
Male: Erkek
Unsexed: Cinsiyeti belirlenmemiş
Lifestyle: Yaşam tarzı ( Ağaç türü, yer türü gibi )
WC (Wild caught):Vahşi doğadan yakalanmış
CB (Capture breed): İnsan tarafından çoğaltılmış,yetiştirilmiş.
Source: Kaynak ( source: WC  örneği gibi)
Adult size: Yetişkin boy
FH / Molt / Instar / Skin: Kacinci kabukta oldugunu belirtmek icin kullanilir.
Erkan Kaderim
Yer: Ýstanbul
Yaþ: 31
Meslek: Kimya Mühendisi - Ýþ Güvenliði Uzmaný