Gönderen Konu: Kabuktan cinsiyet belirleme (Spermathecae tespiti)  (Okunma sayısı 2281 defa)

Erkan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 827
    • Profili Görüntüle
Kabuktan cinsiyet belirleme (Spermathecae tespiti)
« : 10 Haziran 2013, 22:24:13 »
Merhaba, Arkadaşlar bu konuda tarantulaların kabuğundan Spermathecae yani yumurta kesesi bulmayı anlatacağım bu tabiki sadece dişilerde vardır erkeklerde yoktur yani Spermathecae ( yumurta kesesi) ni gördüğümüzde işte bu kesin dişi diyebiliriz. cinsiyet tespitte iki yöntem vardır birisi genital kısma bakarak yorumlamak ki bu garanti sonuç vermez bu yöntemde yanılgıya düşülebilir ama ikinci yol olan kabuktan yumurta kesesine bakma yolu daha kesin sonuç verir.

Dersimiz başlıyor:

alttaki iki temsili resimde kabuktan bakılacak kısımlar gösteriliyor ;)

Bu iki resim kabuğa ait resimdir orada kırmızı ok ile gösterilen yerler kabuğun iç kısımlarıdır kabuğun iç yüzüdür

Bu dişi olan


Buda erkek olan ve bunda Spermathecae yok


işte A.geniculata dişisinde Spermathecae yani yumurta kesesi aşağıdaki şekildeki gibi olur biz kabukta o şekli arayacağız, yani hedefimiz aşağıdaki resimdeki şekli bulmak olacak ;)

resimde A.geniculata Spermathecae şekli görülmektedir.


şimdi gerçek bir kabuk üzerinde  uygulama yapalım ;)

Dün akşam dişi A.geniculatam kabuk attı ve kabuğu kurumadan ve parçalanmadan aldım sonra atacaktım ki düşünüp acaba bu kabuk ile nasıl yararlı bir paylaşım yapabilirim diye düşündüm ve aklıma hemen cinsiyet tespiti yapma konusu geldi. Bende dişi geniculatamın kabuğu üzerinde çeşitli açıklayıcı boyutlarda fotoğraflar çekip bu konuyu oluşturdum dilerim bir faydam dokunur arkadaşlar ;)

ilk etapta kabuk eğer kurumuş ise yavaşça parçalanmadan alınır ve ılık sabunlu su yardımıyla yumuşatılarak aşağıdaki resimdeki şekle getirilir. Ben yumuşatmadım çünkü kabuğu yeni atmıştı daha yumuşaktı kurumamıştı.
Resimde görüldüğü gibi kabuk düz konumda tutulur yani karpaks (carapace) yukarı ya bakacak konumda olacak bizi kabuğun dış yüzü değil iç yüzü ilgilendirecek bazı arkadaşlar ters bakabiliyorlar dış yüzüne yani.
bize gereken kısım kabuğun abdomen kısmının iç yüzeyidir onun için abdomen kısmını parçalamadan çarşaf gibi gerdirip açmamız gerekir.Aşağıdaki resimde bize lazım olan bölge kırmızı ile daire içine alınmıştır.


Aşağıdaki resimlerde kırmızı okla gösterdiğim kısma zoom yaparsak yani yakınlaşırsak Spermathecae denen keseyi görebiliriz.Aşağıdaki resimden görüldüğü gibi aradığımız kese tam kırmızı dairenin ortasında görülmektedir bu bize tarantulanın % 100 dişi olduğunu ıspatlar. Bu yapı yoksa eğer işte o zaman tarantulamız erkektir. çünkü bu yumurtalıktır ve erkeklerde bulunmaz.işte aradığımız kese aşağıdaki resimde çok net görülüyorbu konu tamamen kendi bilgi ve tecrübemle oluşturulmuştur alıntı değildir.
benden izinsiz kopyalanmaz ve başka yerde paylaşılmazsa sevinirim

sevgi ve saygılarımla...
Erkan Kaderim
Yer: Ýstanbul
Yaþ: 31
Meslek: Kimya Mühendisi - Ýþ Güvenliði Uzmaný