Gönderen Konu: Sling mi alalım adult mu ?  (Okunma sayısı 3351 defa)

Erkan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 827
    • Profili Görüntüle
Sling mi alalım adult mu ?
« : 10 Haziran 2013, 22:21:24 »
Bu konuda sling veya adult tarantula almanın avantaj ve dezavantajlarından söz edeceğim arkadaşlar ;) bu konuyu uzun süredir adult ve sling tarantula beslememin vermiş olduğu tecrübelere dayanarak hazırladım dilerim yardımcı olur ;) En azından hobiye yeni başlayacak arkadaşlarda bir fikir oluşturabilir.

Sling tarantula almanın avantajları:


*Tarantulayı sling olarak alırsak daha ekonomik olur.

*Daha genç olur.

* Daha çabuk kabuk atar ve büyür bizimde bunu gözlemlememiz kolay olur.

* Daha ufak kaplarda fazla masraf yapmadan ve zaman ayırmadan yer hazırlayabiliriz.

* Tarantulamız yavru olduğundan büyümesini gözlemleyebiliriz tarantula bizim bakımımızda büyür ve onu kendi yavrumuz gibi daha çok sahipleniriz.

* Tarantulamız yavruyken bize geldiğinden büyüdüğünde az çok yaşını tahmin edebiliriz.

Sling tarantula almanın dezavantajları:

* Sling tarantulalar adultlara göre daha az dayanıklı olurlar, ısı ve neme daha duyarlılardır ayrıca darbelerdede çabuk yaralanırlar bu nedenle bakımları sırasında ve kargo ile alınırken ölme riskleri yetişkinlerden fazladır.

*Sling tarantulanın cinsiyeti belirsiz olur siz onu belli bir süre tespit edemeden beslersiniz ve büyüdüğünde erkek çıkma ihtimali % 50 dir. ( Bu dezavantajı ortadan kaldırmak için 1 den fazla sling alırsanız içlerinden dişi çıkma olasılığı artacaktır)

* Sling tarantulalar oldukça ufak olurlar ve dışardan bakıldığında tarantula olduğuna inanmak zordur ayrıca renkleride henüz ortaya çıkmamış olur ve hangi tür olduğunu bile bakarak söylemek güçtür buda hobiye yeni başlayan arkadaşlarda hayal kırıklığı yaratabilir bu süreci aşmak uzun süre isteyebilir o sebeple sling tarantula sabrı kuvvetli bakıcılar için idealdir.

* Sling tarantulalar oldukça ufak olduğundan onlara verilecek yemler  daha da ufak boyutlarda olmalıdır ve bu ufak yemlerden bulmak çoğu zaman zorluk çıkarabilir.


Adult tarantula almanın avantajları:


* Adult tarantula sling tarantulaya göre ısıya, neme ve darbelere daha dayanıklıdır buda bakımı esnasında daha az ölüm riski olduğunu gösterir ve kargoda gelme riskide azdır.

* Adult tarantula artık yetişkin boya erişmiştir ve renkleride belirginleşmiştir yani büyük ve renklidir dışardan bakıldığında tarantula beslediğiniz hissini verir buda bakıcıya görsel keyif sağlar.

* Adult tarantulanın cinsiyeti bellidir ve beslediğiniz tarantulanın cinsiyetiniz bilirsiniz, alırkende adult olduğundan dişi yada erkek olarak alabilme şansınız olur.

* Adult tarantulalara bakmak için içi güzel dekor ( Kaya, taş, torf) edilmiş terraryumlar kullanırsınız buda beslediğiniz odaya hoş bir görüntü kazandırır ve size tarantulayı sanki doğasında izliyormuşsunuz hissini verir.

Adult tarantula almanın dezavantajları:

* Adult tarantulaların fiyatları daha pahalıdır. ( Özellikle dişiler)

* Adult tarantulaları aldığımızda yaşını öğrenemeyebiliriz ve belkide bize geldiğinde oldukça yaşlıdır ve ömrünün son dönemlerini yaşıyor olabilir.

* Adult tarantulalara terraryum ve torf kaya su kabı vesaire gibi malzemeler almak hazırlamak gerekir daha fazla masraf olur ve zaman harcar.

* Adult tarantulalar karakter olarak slinglerden daha cesur ve saldırgandır buda deneyimsiz hobicilerde ilk etapta riske sebep olabilir.

* Adult tarantulalar çok geç kabuk atabilirler bir sling yılda 3-4 defa atarken normal bir yetişkin tarantula yılda 1 defa atabilir buda alan arkadaşa kabuk atma seyir keyfi fazla sağlamaz ayrıca yetişkin tarantula kabuk attığında boyunda ve renklerinde pek değişiklik olmaz yani slinglerdeki gibi hayvanın büyürken geçirdiği boyut ve renk evrimini görme imkanımız olmaz.
Erkan Kaderim
Yer: Ýstanbul
Yaþ: 31
Meslek: Kimya Mühendisi - Ýþ Güvenliði Uzmaný